Çorum Ekmekçioğulları Metal’de İşçi Kıyımı

Ekmekçioğulları Metal işçileri Anayasal haklarını kullandılar. Ancak işveren bu hakkı tanımayacağını söyleyerek gece vardiyasından itibaren işçi çıkarmaya başladı. Şu ana kadar yaklaşık 20 arkadaşımıza işten çıkarıldıkları tebliğ edildi. 

İşçi Sendikalaşınca çıkış yasağı rafa kalkıyor
Çorum Ekmekçioğulları Metal’de İşçi Kıyımı

• İşverenin “sendika hakkını tanımayacağım” dediği işyerinde toplu çıkış başladı.
• Sabah vardiya girişinde 20 üyemiz retina okuyucudan geçemedi. Telefonuna “çıkış mesajı” gelen işçilerin sayısı artıyor.
• İşten çıkarmalar fesih yasağına rağmen yapılıyor. Bu hukuksuzluğu kabul etmeyeceğiz.
• İşyeri, işveren sendikası MESS’e üye. Kendisi sendikalı olan işverenin, “işçilerin sendika hakkını tanımam” demesi ise bir başka garabet.
• İşçiler fabrikadalar. İşçilerin Anayasal hakkının ayaklar altına alınmasına izin vermeyeceğiz.
Çorum’da kurulu Ekmekçioğlu Metal Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. işletmesinde işçilerin tamamı sendikamıza üye oldu. Geçtiğimiz hafta Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yaptığımız başvuru sonuçlandı ve sendikamızın işletmede işçileri temsil etmeye yetkili sendika olduğu belgelendi.
Ekmekçioğulları Metal işçileri Anayasal haklarını kullandılar. Ancak işveren bu hakkı tanımayacağını söyleyerek gece vardiyasından itibaren işçi çıkarmaya başladı. Şu ana kadar yaklaşık 20 arkadaşımıza işten çıkarıldıkları tebliğ edildi. Üstelik bu çıkışlar sözde fesih yasağına rağmen yapılıyor.
İşçileri kendi malı gibi gören, sendikaya üye olan işçiyi aşağılayan zihniyet bu kez de Çorum’da karşımıza çıkmış bulunuyor. Üstelik işçinin sendikalaşmasına tahammül edemeyen işverenin kendisi işveren sendikası MESS üyesi.
Ekmekçioğulları’nda ülkenin Anayasası, yasaları ve uluslararası sözleşmeleri ayaklar altına alıyor. Bunu kabul etmeyeceğiz.
Salgın dönemini fırsat bilip işçileri cezalandırmaya çalışıyorlar.
Zorbalık işçileri yıldıracak sanıyorlar. Yanılıyorlar.
Sendikamız diğer fabrikalarda olduğu gibi Ekmekçioğulları’nda da üyelerinin haklarını korumak konusunda kararlıdır.
Ekmekçioğulları’nda işçilerin sendikal hakları güvence altına alınana kadar mücadelemize devam edeceğiz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur