Sendikamızın Kocaeli Şubesinin örgütlü olduğu Erciyas Çelik Boru Düzce ve Mersin fabrikalarında toplu iş sözleşmesi 14 Şubat 2024 tarihinde üyelerimizin onayı ile imzalandı.

Omco'da Toplu Sözleşme İmzalandı

Örgütlü olduğumuz Erciyas Çelik Boru işletmesine bağlı iki fabrikada -Düzce'deki fabrikada 229, Mersin'deki fabrikada 143 üyemiz olmak üzere- toplam 372 üyemiz bugün (31 Ocak 2024) greve çıktı.

Düzce’deki fabrikada Genel Başkanımız Özkan Atar, Genel Örgütlenme Sekreterimiz Fehmi Elmacı ve Kocaeli Şube yöneticilerimizle birlikte grev pankartını asan Erciyas işçileri, “Açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz”, “Yaşasın onurlu mücadelemiz”, “Şalter inecek bu iş bitecek” sloganları attı.

Burada bir konuşma yapan Genel Başkanımız Özkan Atar, özetle şunları söyledi:

“Grev, işçilerin hak ve özgürlüklerini geliştirmek için en önemli mücadele aracıdır, biz bu aracı kullanmaktan asla geri durmayız. Bu pankart buraya asılıyorsa, şalterler iniyorsa Erciyas işvereni bizi kavgaya davet ettiği içindir. Davetleri kabulümüzdür! Bu holding, işçi sınıfının alın teriyle büyüdü. Sizin servetinizin mayası işçilerin alın teridir! Biz bu alın terinin karşılığını istiyoruz, almasını biliriz. Talebimiz adil, herkesin kabul edebileceği bir anlaşma yapılması, çalışma barışının bir an önce tesis edilmesidir. Böyle olmadığı takdirde grev bizim düğünümüz, bayramımız olur. Grevimiz hepimize hayırlı olsun, yolumuz açık olsun!”

17 Ekim 2023 tarihinde başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, 14 Ocak 2024 tarihinde uyuşmazlıkla neticelenmiş, arabulucu raporunun tebliğinin ardından sendikamız 31 Ocak 2024 tarihinde uygulanmak üzere grev kararı almıştı.

Sendikamızın toplu sözleşme teklifi şu şekildeydi:

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren; saat ücretleri 65 TL’nin altında olan üyelerimizin saatlik ücretleri 65 TL’ye çıkarılacak, üzerine seyyanen 77 TL zam yapılacak. Her kıdem yılı için saatlik ücretlere 2,5 TL (37,5 TL/saat’i geçmemek üzere) eklenecek.

Buna göre, ilk 6 aylık dönem için talebimiz, yüzde 121 artıştır. Bu işyerinde ortalama net ikramiyeli ücret 17.595 TL’dir. Talebimiz, ortalama net ikramiyeli ücretin 36.590 TL’ye çıkarılmasıdır.

Ayrıca asgari ücret koruması, geçen dönem kayıpların telefi edilebilmesi için 1 maaş zamlı ücretin prim olarak işçilere verilmesi, fazla çalışma ücretlerinin artırılması, gelir vergisi kesintisinin telafisi için temmuz ayından itibaren erzak fişinin kıdeme göre sözleşmede yer alması taleplerinde bulunduk.

Diğer 6’şar aylık dönemler için ise talebimiz 6’şar aylık enflasyonun üzerine 4 puan refah payı konulmasıdır.

Bu teklifimize karşılık işverenin son ücret zammı teklifi ise yüzde 85 oranındadır.

Üyelerimiz için sefalet anlamına gelen bu oranları kabul etmemiz mümkün değildir. Hakkımız olanı istiyoruz, alacağız! Tüm emek dostlarını Erciyas Çelik Boru işçileriyle dayanışmaya davet ediyoruz.

BİRLEŞİK METAL-İŞ SENDİKASI
GENEL YÖNETİM KURULU

 

Genel Başkanımız Özkan Atar: “Bu holding, işçi sınıfının alın teriyle büyüdü. Sizin servetinizin mayası işçilerin alın teridir. Bu alın terinin karşılığını istiyoruz, almasını biliriz. Talebimiz adil, herkesin kabul edebileceği bir anlaşma yapılması, çalışma barışının bir an önce tesis edilmesidir. Böyle olmadığı takdirde grev bizim düğünümüz, bayramımız olur. Hepimize grevimiz hayırlı olsun, yolumuz açık olsun!”

ŞASAN ŞASE’DE İŞTEN ATMALARA VE SENDİKA DÜŞMANLIĞINA DERHAL SON VERİN!

Dilovası İmes'te bulunan Esitaş fabrikasındaki işçilerin sendikamız Gebze 1 Nolu Şubemizde örgütlenme sonrası işten atmaya karşı başlatılan mücadele kazanımla sonuçlandı ve atılan işçi geri alındı.

MESS Dayatmalarına Karşı İZMİR’de alanlardayız.


MESS Dayatmalarına Karşı Çorlu’da başlattığımız, Mudanya ve Düzce’den sonra bugün de İZMİR’de alanlardayız. TOTOMAK ve ZF ZF LEMFÖRDER işçilerinin yoğun katılımıyla Çiğli Organize Sanayi Bölgesi'nde kitlesel basın açıklaması gerçekleştirildi.

Sendikamız Genel Başkanı Özkan Atar, Çiğli Organize Sanayi Bölgesi'nde düzenlenen basın açıklamasında; Serbest Bölge önünden bir kez daha tüm metal patronlarına sesleniyoruz;

Ne kadar daha yoksullukla boğuşan, enflasyonun altında ezilmiş, kirasını, faturalarını ödeyemez noktaya gelmiş bu işçilerin sesini duymazdan, taleplerini görmezden geleceksiniz.

Artık bıçak kemiği geçmiş durumda. Bu ücretlerle, bu vergi düzeniyle, her gün gelen zamlarla yaşayamıyoruz, geçinemiyoruz” dedi.

Birleşik Metal-İş Gebze 1 Nolu Şube Kadın Komisyonu’nun dün düzenlediği 8 Mart etkinliğinde, iş yasalarında yapılması planlanan değişiklik de ele alındı. Sendika uzmanları ve metal işçisi kadınlar, bu değişikliklerle esnek çalışma modellerinin yaygınlaştırılmak istendiğine dikkat çekerek, “Esnek, güvencesiz çalışmaya hayır!” dedi.


DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası’nın 8 Mart etkinlikleri, dün Kocaeli Gebze’de başladı. Gebze 1 Nolu Şube Kadın Komisyonu tarafından düzenlenen etkinlikte, sendikanın örgütlü olduğu fabrikalardan metal işçisi kadınlar bir araya geldi. Etkinliğe, sendikanın avukatı Yeter Türkeş ve sendika uzmanı Nuran Gülenç de katıldı.

Şube binasında dün (25 Şubat Pazar) gerçekleşen 8 Mart etkinliğinde, Birleşik Metal-İş Kadın Komisyonu’nun faaliyetlerinden görüntüler içeren bir video gösterimi yapıldı. Katılımın yoğun olduğu etkinlikte sık sık “Kadın Yaşam Özgürlük”, “Yaşasın 8 Mart, Yaşasın Kadın Dayanışması” sloganları atıldı.

Direnen işçiler yalnız değil

Etkinliğe katılan metal işçisi kadınlar,

- Üretimden gelen güçlerini kullanarak patronun işten atma saldırısını püskürten ve direnişlerini kazanımla sonuçlandıran Esitaş işçilerini;

- Aylardır sözleşme sürecinde olan ve fabrikalarında haftalardır "İşgal grev direniş!" sloganlarıyla eylem yapan HT Solar işçilerini;

- 8 Mart'ta greve gidecek olan İzmir'deki Gates fabrikası işçilerini;

- Tekgıda-İş Sendikası'nda örgütlenen ve patronun işten atma saldırısına karşı sendikalı olma haklarını direnişle savunan Perfetti fabrikası işçilerini alkış ve sloganlarla selamladı.

Av. Yeter Türkeş, kadın işçilerin iş hukukunda tanımlı haklarına ilişkin bir sunum yaptı. Sunumun ardından etkinlik, kadın işçilerin soruları ve deneyim paylaşımlarıyla devam etti.

Sonrasında Nuran Gülenç, Birleşik Metal-İş Kadın Komisyonu’nun toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak amacıyla bugüne dek hayata geçirdiği çalışmaları anlattı. Gülenç, sendikalarda kadın temsili, örgütlülüğü ve mücadelesinin önemine işaret etti.

Amaç, esnek çalışmayı yaygınlaştırmak

İş yasalarında yapılması planlanan değişikliklerin de ele alındığı etkinlikte, siyasi iktidarın esas hedefinin esnek çalışma modellerini daha da yaygınlaştırmak olduğu, bu durumun en çok kadınları olumsuz etkileyeceği vurgulandı. “Haftalık çalışma süresinin 40 saate düşürüleceği” gibi söylemlerin bu yasa değişikliğini sevimli göstermek amacıyla ortaya atıldığına dikkat çeken uzmanlarımız, olası hak kayıplarına karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Uzmanlarımız, “Çalışma saatlerinin düşürülmesini elbette istiyoruz. Ancak çalışma saatleri tüm çalışanlar için hiçbir hak kaybı olmaksızın düşürülmeli. Siyasi iktidarın amacı ise esnek, güvencesiz, uzaktan çalışma modellerini daha da yaygınlaştırmak. Böylece biz kadınların emeğini ev içinde karşılıksız, işyerinde ucuz emek olarak daha fazla sömürebilecekler. Çalışma yaşamında eşitsizlik derinleşecek, hak gaspları katmerlenecek. Biz bunu kabul etmiyoruz. Birleşik Metal-İş Sendikası’ndan kadınlar olarak esnek ve güvencesiz çalışmaya karşı mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Sendikamızın 8 Mart programı

Birleşik Metal-İş üyesi kadın işçiler, bu haftayı sendikamızın genel merkezinde bugün başlayan ve 1 Mart’a kadar sürecek olan Kadın Eğitim Programı’yla geçirecek.

3 Mart Pazar günü, 8 Mart Kadın Platformu tarafından İstanbul Kadıköy’de düzenlenen mitinge katılacak olan kadın üyelerimiz, 7 Mart Perşembe günü de Gebze Kent Meydanı’nda “Haklarımızdan, Eşitlik Mücadelemizden Vazgeçmiyoruz” şiarıyla bir basın açıklaması gerçekleştirecek.

8 Mart’ta Eskişehir Şube binasında basın toplantısı, 9 Mart’ta ise İzmir Şube’de kadın işçi etkinliği yapılacak.

Kadın üyelerimiz ayrıca, hafta boyunca fabrikalarında takacakları yaka kokartları ve okuyacakları bildirilerle 8 Mart’a dair taleplerini dile getirecek.

 

 

5-9 Eylül tarihlerinde, Gönen Kemal Türkler tesislerimiz kadın üyelerimizi ağırladı.

Sendikamız temsilcilerinin örgütsel ilke ve sınıf çıkarları doğrultusunda temel ve güncel sendikal bilgilerle donatılması amacıyla yapılan Kadro Eğitimimiz, 23-27 Mayıs tarihlerinde Gönen Kemal Türkler Tesislerimizde gerçekleştirildi.

Yöneticilerimizin işyeri ziyaretleri devam ediyor

Genel Başkanımız Özkan ATAR, Genel Sekreterimiz Ali ÇELTEK, Kocaeli Şube yöneticilerimiz ile birlikte, Bekaert işyerini ziyaret ederek üyelerimizle görüştüler ve bilgilendirme yaptılar.

Genel Yönetim Kurulumuz, metal işçilerinin kararlı mücadelesi sonucu zaferle sonuçlanan 2023-2025 Dönemi MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi sonrası işyeri ziyaretlerine devam ediyor. Genel Başkanımız Özkan Atar, Genel Sekreterimiz Ali Çeltek ve Genel Eğitim Sekreterimiz Özcan Atmaca, dün İstanbul 1 No’lu Şube yöneticilerimizle birlikte Anadolu Isuzu işyerindeki üyelerimizle bir araya geldi.
Ziyarette üyelerimize seslenen Genel Başkanımız Özkan Atar, sözleşmede elde ettiğimiz kazanımların diğer toplu sözleşmeler için emsal teşkil ettiğine dikkat çekti. Atar, örgütlü ve kararlı mücadeleleriyle bu kazanımları mümkün kılan metal işçilerini tebrik etti.

Sendikamızla MESS arasında sürmekte olan ve adım adım greve doğru giden Grup Toplu İş Sözleşmesi sürecinde metal işçileri mücadeleyi yükseltiyor.

Fabrikalarda ve meydanlarda yapılan basın açıklamaları ve eylemlerle komuoyu süreç hakkında bilgilendirilirken, diğer yandan yöneticilerimiz işyeri ziyaretleri de yoğun olarak devam ediyor.

Genel Başkanımız Özkan ATAR, fabrika ziyaretlerinde işçilerle tezgah başlarında görüşerek üyelerimizin beklentilerini dinliyor, sendikamızın yaklaşımlarını anlatıyor...

Özkan Atar: "Fabrikalardan 'Geçinemiyoruz!' çığlıkları yükseliyor. Artık bıçak kemikte. Ağır bir yoksullukla karşı karşıya olan metal işçisi alınterinin karşılığını istiyor, insan onuruna yaraşır bir ücret istiyor. 
Ücretlerimiz enflasyon karşısında her geçen gün erirken, metal patronları bizim sırtımızdan karlarına kar katıyorlar.
Görüyoruz ki, metal işçileri her türlü mücadeleye hazırlar ve haklarını alana kadar mücadelelerine kararlılıkla devam edeceklerdir.” dedi.

Genel Başkanımızın işyeri ziyaretlerinden:

28.12.2023   İzmir Şb. Gates Mobility ve Arge 

27.12.2023    Kocaeli Şb. Erciyas Çelik Boru ve Çokyaşar Halat

26.12.2023    Gebze 1 Nolu Şb. Çayırova Boru

25.12.2023     Gebze 1 Nolu Şb.  Yücel Boru

20.12.2023    Anadolu Şb. Başöz Enerji

19.12.2023    Trakya Şb.  SİO  Otomotiv

8.12.2023      Gebze 1 Nolu Şb. Zf Sachs 

29.11.2023    İst 1 Nolu Şb. Anadolu Isuzu, Çayırova Isuzu, Sanel, Remas 

24-25.11.2023   Anadolu Şb. Çimstaş, Çayırova Boru (Dörtyol), Yücel Boru (Osmaniye)

21.11.2023    Gebze Şb.  Arfesan   

20.11.2023    Kocaeli Şb. STOW,  Karabük Marmara, Marzinc, Çelsentaş               

17.11.2023    Gebze  Şb.  Sarkuysan    

15.11.2023     Trakya Şb. Lindsay Sulama, Paksan Makine, Ejot Tezmak 

9.11.2023   Eskişehir Şb. Renta Pişirici, Entil, Hapalki   

28.10.2023    Kocaeli Şb. Bekaert          

25.10.2023    İstanbul 1 Nolu Şb.  Günsan Elektrik   

16.10.2023    Bursa Şb.    Asil Çelik   

5.10.2023 Kocaeli Şb. Bekaert         

Genel Başkanımız Özkan Atar, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti tarafından 28-29 Şubat-1 Mart 2024 tarihlerinde İstanbul Barosu’nda düzenlenen 47. İktisatçılar Haftası’na katıldı.

Kurucusu olduğumuz konfederasyonumuz DİSK’in 17. Olağan Genel Kurulu, “Yüzyılın Emeği Emeğin Yüzyılı” sloganıyla toplandı.

İstanbul Pendik’teki Green Park Otel’de 9-10-11 Şubat 2024 tarihlerinde yapılan Genel Kurulun ilk gününde uluslararası sendikaların temsilcileri ile siyasi partilerin başkanları konuştu.

Açılış konuşmasını yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Bizler işçi sınıfı olarak ülkenin kaderini belirleyecek bir özne olduğumuzu asla unutmayacağız. Emeğin yüzyılı gibi bir hedefimiz varsa bunun için emeği örgütleyeceğiz” dedi.

Sendikamız delegasyonu, DİSK Genel Kurulu’nda katılımları ve konuşmalarıyla örgüt disiplini içinde hareket etti.

Kongrenin ikinci gününde, delegasyonumuz “Kemal Türkler kavgamızda yaşıyor”, “Metal işçisi direnişin simgesi”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganlarıyla salona girdi.

Aralarında Gebze 1 Nolu Şubemizin Eğitim Sekreteri Alperen Erkoç ile Kocaeli Şube Başkanımız Telat Çelik’in de olduğu delegeler, DİSK’e, sınıf mücadelesinin mevcut durumuna ve önümüzdeki dönemin önemli mücadele başlıklarına dair değerlendirmelerini paylaştı.

Yapılan konuşmalarda, sendikal örgütlenmenin önündeki engeller ile hak ve özgürlüklere yönelik baskılar öne çıkan gündemler arasındaydı. Farklı sendikalardan delegeler, konuşmalarında sık sık sendikamızın MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi sürecinde verdiği kararlı mücadeleye ve elde ettiği kazanımlara işaret etti.

‘Vergide Adalet Kampanyasını Büyütelim’

Genel Başkanımız Özkan Atar, işçi sınıfının güncel sorunlarına değinerek, siyasi iktidarın emek düşmanı politikalarına karşı örgütlü mücadeleyi yükseltme gerekliliğine dikkat çekti. Bu bağlamda yerel seçimlerin kritik önemde olduğunu belirten Atar, şunları söyledi:

“Bu yerel seçimler, ülkemizin gidişatı açısından son derece önemli bir dönemeç. Geçtiğimiz yıl mayıs ayında parlamento ve cumhurbaşkanı seçimleri gerçekleştirildi. AKP iktidar blokunun, buradan çıkan sonuçlarla hem cumhuriyetin temel değerlerini hem de hukuk, hak ve özgürlükleri yok ederek adeta tek adam rejimini; gerici, emek ve halk düşmanı bir diktatörlüğü inşa etme sürecini ilerlettiğini görüyoruz. Dolayısıyla bu yerel seçimlerden de kendi değirmenine su taşıyacak ve kendi iktidarını güçlendirecek bir durumun doğmaması için hepimiz bulunduğumuz noktadan, demokrasi ve emek mücadelesi açısından üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek zorundayız.”

Siyasi iktidarının 2022 yılı başından 2023 Temmuz’una kadar uyguladığı ekonomik programın işçi sınıfı açısından son derece yıkıcı sonuçlar doğurduğunun da altını çizen Atar, bugün Türkiye tarihinin en adaletsiz gelir dağılımıyla karşı karşıya olduğumuzu, bütün toplumsal kaynakların sermayeye aktarıldığını ifade etti.

Atar, örgütlenme özgürlüğü ve toplu sözleşme hakkının bir bütün olduğundan hareketle, sendikal hak ve özgürlükler konusunda kapsamlı bir mücadelenin gerekliliğine vurgu yaptı. Grev hakkının yasaklardan arındırılarak etkin kullanımı için bu mücadelenin önemine dikkat çeken Atar, ayrıca asgari ücretin belirlenmesi sürecinde tüm asgari ücretli işçileri mücadele sürecine dahil edecek sendikal politikaların yaşama geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Vergi adaletsizliğine de değinen Atar, “Gelirde Adalet Vergide Adalet” kampanyasını büyütme çağrısı yaptı.

Genel Başkanımız DİSK Yönetiminde

DİSK'in 17. Genel Kurulu, üçüncü ve son gün yapılan seçimlerin ardından başarıyla sonuçlandı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yeniden başkan seçilirken, Genel Başkanımız Özkan Atar da yönetimde yer aldı.

Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreterliği görevini yürüten ve gelecek dönemde yönetimden ayrılacak olan eski genel başkanımız Adnan Serdaroğlu'na verdiği emeklerden ötürü plaket takdim etti.

Yeni oluşan DİSK Yönetim Kurulu şu şekilde:

Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, Genel Sekreter Tayfun Görgün, Remzi Çalışkan, Alaaddin Sarı, Özkan Atar, Kazım Doğan, Şükret Sevgener.

Yeni DİSK Yönetim Kurulu’na başarılar diliyoruz. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) kurucusu, ilk Genel Başkanı ve Onursal Genel Başkanımız Kemal Türkler’in bize gösterdiği yolda, sermayeye karşı, işçi sınıfının mücadelesini yükselteceğiz.

Genişletilmiş Başkanlar Kurulumuz, 8 Ocak 2024 tarihinde Genel Merkezimizde toplandı. Daire çalışmalarına dair sendikamız uzmanları tarafından yapılan sunumlarla başlayan toplantıda, şubelerimiz 2024 programlarını aktardı.

Rakamlarla

  Asgari Ücret 

Brüt: 20.002,50 TL.

Net:  17.002,12 TL.

  SGK Prim Alt ve üst Sınırı 

Aylık kazanç alt sınırı:    20.002,50 TL  

Aylık kazanç üst sınırı: 150.018,90 TL

  Kıdem Tazminatı Tavanı 

  35.058,57 TL. 

  Gelir Vergi Oranları 

110.000 TL’ye kadar  % 15 
230.000 TL’nin 110.000 TL’si için 16.500, 
                                                 fazlası % 20 
870.000 TL’nin 230.000 TL’si için 40.500, 
                                                 fazlası % 27 
3.000.000 TL’nin 870.000 TL’si için 213.300,
                                                 fazlası % 35
3.000.000 TL’den fazlasının 3.000.000 TL’si için 958.800,
                                                 fazlası % 40
 

Genel Kurullardan

 • Anatüzük
 • Genel Kurul Kararları
 • Denetleme Kurulu ve Mali Müşavirlik Raporları
 • Çalışma Raporu
  • Kurullar ve Gündem
  • Dünya’da ve Türkiye’de Gelişmeler
  • Daire Faaliyetleri
   • Genel Başkanlık
   • Genel Sekreterlik
   • Mali Sekreterlik
   • Örgütlenme Sekreterliği
   • Eğitim Sekreterliği