YanMenu

17
Nis

Mehmet Karaca'yı kaybettik

Konfederasyonumuz DİSK’in eski Genel Sekreteri ve Maden-İş’in Kemal Türkler’den sonraki Genel Başkanı Mehmet Karaca'yı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.

<

29 Ocak 2023 Pazar günü sabah saat 10:00'da DİSK Genel Merkezi önünde yapılan törenin ardından, cenazesini Bolu Göynük'e uğurladık.


Mehmet Karaca'yı doğduğu köy olan Göynük’e bağlı Umurlar köyünde toprağa verdik.
Tüm sevenlerine ve işçi sınıfına başsağlığı diliyoruz.
------
Mehmet Karaca 1945 yılında Göynük, Bolu’da doğdu. Küçük bir çiftçi ailesinin çocuğuydu.
İlkokulu dışarıdan bitirdi, bir yıl Adapazarı İmam Hatip Okulu’nda okudu. İstanbul Haydarpaşa Erkek Sanat Enstitüsü orta 2. sınıftan ayrıldı. 1963-64’te Tophane’de bir torna atölyesinde çalıştı.
Askerlik dönüşü 1967’de Otosan fabrikasına girdi. İşyerinde örgütlü bağımsız Çelik-İş Sendikası’na üye oldu. 1969’dan başlayarak Otosan’daki Maden-İş örgütlenmesine aktif biçimde katıldı. Bu sendikanın işyeri temsilciliği ve işyeri baştemsilciliğini yaptı.
15-16 Haziran olaylarına işyeri temsilcisi olarak katıldı, direnişten kısa bir süre sonra işten çıkarıldı. Maden-İş’in Pendik bölgesi örgütlenmesinde görev aldı.
1972 ve 1974’te Pendik bölge temsilciliğine seçildi. 1974’te Maden-İş genel başkan vekilliğine, 1975’te DİSK yürütme kurulu üyeliğine getirildi. DİSK Genel Sekreteri İbrahim Güzelce’nin Nisan 1976’da ölmesi üzerine, genel yönetim kurulu kararıyla genel sekreterlik görevini üstlendi. Aynı yıl Türkiye’de ilk defa kitlesel biçimde kutlanan 1 Mayıs’ın örgütlenmesinde yer aldı. 1977’deki olaylı 1 Mayıs’ta tertip komitesi başkanıydı.
Abdullah Baştürk’ün genel başkan seçildiği DİSK’in Aralık 1977deki erken kongresinde, genel başkan adayı Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’in listesinde yer aldı, seçilemedi. Maden-İş’e döndü. Aralık 1979’da Maden-İş genel sekreterliğine seçildi.
Kemal Türkler’in Temmuz 1980’de öldürülmesi üzerine yönetim kurulu kararıyla Maden-İş genel başkanlığına getirildi.
12 Eylül 1980’deki askeri müdahaleden sonra yurt dışına çıktı, yurt dışındaki sendikal ve politik çalışmaları dolayısıyla vatandaşlıktan çıkarıldı. Merkez Komitesi üyesi olduğu yasaklı TKP’nin (Türkiye Komünist Partisi) TİP’le birleşmesi çalışmalarına katıldı, iki partinin birleşmesiyle oluşan TBKP’de (Türkiye Birleşik Komünist Partisi) merkez komite üyeliği yaptı.
Mayıs 1991’de Türkiye’ye döndü. Temmuz 1991’de DİSK ve bağlı sendikaların yeniden faaliyete geçmesi sırasında kısa bir süre Maden-İş genel başkanlığını üstlendi. Maden-İş’in Mart 1992de toplanan olağanüstü genel kurulunda bütün sendikal görevlerinden ayrıldı ve sendikacılığı bıraktı. (Can Şafak'tan)