YanMenu

15
Haz

Mas-Daf patronları sendika üyesi 100 işçiyi işten çıkardı

Mas-Daf işçileri sendikalaştıkları için 10 yılda bir topluca işten çıkarılarak cezalandırılıyor.

MAS-DAF’DA BİR KEZ DAHA TOPLU KIYIM:
HAKKINI ARAYAN YAKLAŞIK 100 SENDİKA ÜYESİ İŞÇİ İŞTEN ATILDI

  •  2010 yılından beri sendikalaşma mücadelesi veren Düzce Mas-Daf işçileri bir kez daha işverenin toplu işten çıkarma saldırısıyla karşı karşıya kaldı.
  •  2010’da 112 işçiyi tazminatsız olarak işten çıkaran Mas-Daf patronları, bugün itibariyle fabrikadaki sendika üyesi yaklaşık 100 işçiyi işten çıkardı.
  •  Mas-Daf işçileri sendikalaştıkları için 10 yılda bir topluca işten çıkarılarak cezalandırılıyor.

Mas-Daf’da 2021’in Eylül ayında Bakanlık tarafından tescillenen yetkimiz hala yerel mahkeme aşamasında sonuçlanmayı bekliyor. Mas-Daf işçileri Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan alınan yetki tespitine işveren tarafından yapılan itirazın geri çekilmesi ve sendika ile toplu sözleşme görüşmelerinin başlaması için taleplerini dile getiriyorlardı. Bu sabah işçilere önce fabrikanın tatil ilan edildiği bildirildi, ardından fabrikada çalışan tüm işçilerin işten çıkarıldığı mesajları gönderildi.

Mas-Daf işçileri 12 yıldır Düzce’de bir onur mücadelesi veriyor. Mas-Daf işçileri yıllarca bu fabrikaya emek verdiler, alın teri döktüler. İşçiler ekmeklerini bir dilim büyütmek, en önemlisi de insanca muamele görmek istedikleri için sendikalaştılar. Düzceli işçileri köle yerine koyarak bunca yıl kötü koşullarda çalıştıran Mas-Daf patronu sadece yasal haklarını kullandıkları için gözünü bile kırpmadan 100 işçiyi bir kez daha açlığa terk etmiştir.

Sendika hakkına ulaşmak için, işten atmalara, baskılara, uzayan yetki mahkemesi süreçlerine karşı mücadele eden işçiler cezalandırılıyor. İşverenler, 10 yıl da geçse, 20 yıl da geçse dilediğim hukuksuzluğu, zorbalığa yapmayı kendilerine hak olarak görüyor.

Mas-Daf’da bugün yaşananlar bir kez daha gösteriyor ki, ülkemizde yasalar sadece işverenleri koruyor. Mahkemeler tarafından işçi düşmanlığı tescil edilen Mas-Daf patronu gözünü bile kırpmadan suç işlemeye devam edebiliyor.

Mas-Daf işçileri haklıdır. Birleşik Metal-İş sendikası olarak biz de Mas-Daf işçilerinin yanında olmayı sürdüreceğiz.

Mas-Daf’da yürüttüğümüz onur mücadele devam ediyor.

Bu hukuksuzluğa ve zorbalığa sessiz kalmayacağız.

Kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

BİRLEŞİK METAL-İŞ
Genel Yönetim Kurulu