YanMenu

23
Mar

Ekmekçioğulları işçileri bugün CHP Çorum İl Örgütü’nde açlık grevine başladılar.

 

Ekmekçioğulları İşçileri

Cumhuriyet Halk Partisi’ni Göreve Çağırıyor:

“Başınızı Kuma Gömmeyin, Çözümün Parçası Olun”


 

Çorum’da sendikamıza üye oldukları için işten çıkartılan 90 işçinin hakları ve gelecekleri için sürdürdüğü mücadele bugün 77. gününde. 77 gündür Ekmekçioğulları işçileri haklı taleplerinin kabul edilmesi için fabrikanın önünde, Ankara yollarında, İstanbul’da patronun Otoparkları önünde, patronun Çorum’da evinin önünde direnişini sürdürüyor.

İşçi ve sendika düşmanı patron Rüstem Ekmekçi’nin Çorum’da işçilere uyguladığı hukuk katliamının son bulması için sendikamız başta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkileri olmak üzere, Çorum Valisi’yle, Çorum Belediye Başkanı’yla, siyasi partilerin temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirerek sendikalaştıkları için cezalandırılan üyelerimizin işlerine geri dönmeleri için defalarca adım atılması gerektiğini belirttik.

Ancak zamana kadar yaptığımız tüm girişimlerden yanıt alamadık. Söz konusu Ekmekçioğulları işçilerinin talepleri olunca hükümet yetkilileri, milletvekilleri, mülki amirler de gözlerini kapadılar, kulaklarını tıkadılar.

Sendikalaşan işçi sayısı arttığı için övünen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanı da, Ekmekçioğulları işçilerinin mücadelesini görmezden geldi.

Üç maymunu oynadı oynamaya da devam ediyorlar.

Çorumlu işçilerin mücadelesine kulak tıkayan başka bir kurum da Cumhuriyet Halk Partisi olmuştur.

 

Çorum CHP İl Başkanı ve Çorum Merkez İlçe Başkanın Ekmekçioğulları ailesindendir.

Patron Rüstem Ekmekçi Çorum’da CHP’liliğiyle bilinen, CHP’liliğiyle övünen ve hem yerel hem de merkezi CHP yetkilileriyle organik ilişkisi bulunan Çorumlu bir işveren.

Rüstem Ekmekçi’nin Ekmekçioğulları işçilerine yaşattığı zulmün, işçilerin ve emekçilerin yanında olduğu iddiasını taşıyan en büyük muhalefet partisi CHP’ye de zarar verdiği düşüncesiyle ve Rüstem Ekmekçi’yle diyalog kanalları kurulması için konuyu defalarca CHP yetkililerinin gündemine taşıdık.

CHP’li Rüstem Ekmekçi’nin işlediği suçları, işçilerin yaşadığı mağduriyetleri CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na ilettik.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’yla sendika yöneticilerimiz ve Ekmekçioğulları işçilerinden oluşan bir heyetle 10 Şubat tarihinde İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirdik. Yapılan görüşmede Ekrem İmamoğlu Rüstem Ekmekçi’yle görüşeceğini ve sendikamıza dönüş yapacağını bildirdi.

Ekrem İmamoğlu’ndan henüz bir geri dönüş alamadık. Rüstem Ekmekçi’yle görüştüyse görüşmenin sonuçlarını hala bekliyoruz.

Bekliyoruz ancak Ekmeçioğulları işçilerinin artık bir gün dahi oyalanmaya, kandırılmaya vakti kalmadı. Ekmekçioğulları işçileri kiralarını, faturalarını ödeyemiyor. İnternet faturasını ödeyemediği için çocukları uzaktan eğitim derslerine katılamıyor.

Artık bıçak kemiğe dayandı.

Ekmekçioğulları işçileri 77 gündür açlıkla mücadele ediyor.

Ekmekçioğullarının taleplerine artık kimsenin kayıtsız kalamayacağı bir noktaya gelindi.

 

Ekmekçioğulları işçileri bugün CHP Çorum İl Örgütü’nde açlık grevine başladılar.

Ekmekçioğulların işçilerin sorunların çözümü için Cumhuriyet Halk Partisi de en az iktidar kadar bu işin bir çözüme kavuşmasından sorumludur ve gerekli yapıcı adımları atmalıdır.

CHP’li Rüstem Ekmekçi ya işçi düşmanlığından vazgeçecek ya da CHP biz işçinin, emekçinin yanındayız demeyecek.

Çözüm yolu bulunana dek Ekmekçioğulları işçilerinin Çorum İl Örgütü’nde başlattığı açlık grevini devam edeceğini kamuoyuna ilan ediyoruz.

 

BİRLEŞİK METAL-İŞ
Genel Yönetim Kurulu