YanMenu

21
Haz

Baldur İşçileriyle Dayanışma etkinliğine bekliyoruz.

Baldur grevcileri, direnişin 260. gününde  düzenlenecek Dayanışma Etkinliği’ndesizleri de aralarında görmekten onur duyacaklar.
Adnan Serdaroğlu’nun açış konuşması ile başlayacak etkinlikte, emek dostu müzisyen İlkay Can bizimle olacak...

9 Eylül 2021, Perşembe günü
Saat 13:00

Adres: Baldur Fabrikası Önü, Grev Çadırı
Tepe Sokak No 1, TOSB Otomotiv OSB / Çayırova-Kocaeli

-------------------------------------

Mücadele 5 yıldır sürüyor...

Kocaeli Çayırova’da Şekerpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan yüzde yüz İspanya sermayeli BALDUR SÜSPANSIYON Üretim Sanayi Ticaret AŞ işyerinde çalışan işçiler, çalışma koşullarını düzeltmek ve aşlarını büyütmek için 2016 yılında sendikamızda örgütlendi.

Müşterileri arasında Mercedes, Volvo, MAN, Renault, Isuzu, Nissan gibi sermaye devleri bulunan BALDUR SÜSPANSIYON işvereni; işçileri köle gibi çalıştırmaya devam etmek istedi...

BALDUR işçileri, sırf anayasal haklarını kullandıkları için 5 yıldır sürdükleri mücadelede karşılaşmadıkları zorluk kalmadı. Öncülük eden işçiler işten atıldı ama işçiler boyun eğmediler, fabrika önünde çadır kurarak direnişe geçtiler. 5 yıldır, işverenin uzlaşmaz tutumu nedeniyle bir sonuç alınamadı.

Grevin 260. günü...

İşverenin mücadeleyi kırmak için GREV oylaması talebine karşı; işyerinde yapılan oylamada çalışanların büyük çoğunluğu greve "EVET" dedi.

25 Aralık Cuma sabahı greve çıktıkları ilk gün, işverenin grev kırıcılığı girişimine karşı duran 4 işçi ve şube başkanımız gözaltına alındı. 

Sendikamızın grev kırıcılığı yapıldığı gerekçesiyle fabrikaya açtığı davada, Kocaeli 5. İş Mahkemesi üretimin engellenmesi, mal giriş çıkışının durdurulması ve grevci işçilerin yerine işe alınan işçilerin çalıştırılmamasına karar verdi. Kararın ardından ilk iş Baldur'da grev gözcülerinin fabrikayı görmesini engellemek için çekilen çim çitleri söküldü. 

Ve grev devam ediyor.. Baldur işçisi “İş, ekmek ve hakları” için başlattığı mücadeleyi her türlü saldırı ve hukuksuzluğa göğüs gererek kararlılıkla sürdürmeye devam ediyor.