YanMenu

25
May

Toplu Sözleşme

Sendikamızla MESS arasında sürmekte olan ve adım adım greve doğru giden Grup Toplu İş Sözleşmesi kapsamında MESS’in davetiyle bugün (29 Aralık 2023) bir toplantı yapıldı.


MESS, bugün yapılan toplantıda, daha önce birinci altı ay için yüzde 35 olarak teklif ettiği ücret zammını yüzde 50’ye yükseltti.

Sosyal haklar için yüzde 65 olarak vermiş olduğu teklifi ise yüzde 80’e yükseltmiştir.

Sendikamız, metal işçilerinin beklentisine yanıt vermekten çok uzak bu teklifi kabul etmemiş ve işçilerin haklı talep ve beklentilerine uygun yeni bir teklif beklediğimizi belirtmiştir. Bu teklif metal işçilerinin sefalet ücretiyle çalışmaya devam etmesi demektir.

Kabul edilebilir yeni bir teklif olmaması halinde, bu tekliflerin anlamı metal işçilerini greve davet etmektir.

Metal işçileri her türlü mücadeleye hazırdır ve haklarını alana kadar mücadelelerine kararlılıkla devam edeceklerdir.

Metal İşçisi Mücadeleyi Büyütüyor


MESS Dayatmalarına Karşı DÜZCE’de alanlardayız

Metal İşçileri, 27 Aralık ÇARŞAMBA günü saat DÜZCE MERKEZ (DURMAZLAR Karşısı) önünde buluşarak Merkez yöneticilerimiz, emek örgütü temsilcilerinin katılımıyla basın açıklaması gerçekleştirildi.

Sendikamız Genel Başkanı Özkan ATAR; Düzce Merkez’de düzenlenen basın açıklamasında; “Asgari ücret komisyonu başta işçi örgütleri olmak üzere bu sürece kendi görüşlerini ortaya koymak zorunda… Milyonlarca emekçinin geleceğini ilgilendiren, çoluk çocuğunun nafakası Asgari ücret, bir kişin iki dudağı arasında olmaz. Biz sözümüzü hiçbir yerde esirgemeyiz” dedi.

Bizler metal işçileri olarak fabrikalarından, kent meydanlarına adalet talebimizi taşıyoruz. Milyonlarca işçiyi asgari ücrete mahkum eden, işçinin patrondan daha fazla vergi ödediği bu adaletsiz düzene teslim olmayacağımızı haykırıyoruz. Az kazanandan az, çok kazanandan çok verginin alındığı, toplu pazarlıkla belirlenen insanca bir yaşam ücreti istiyoruz. Bizler metal işçileri olarak fabrikalarından, kent meydanlarına adalet talebimizi taşıyoruz. Milyonlarca işçiyi asgari ücrete mahkum eden, işçinin patrondan daha fazla vergi ödediği bu adaletsiz düzene teslim olmayacağımızı haykırıyoruz. Az kazanandan az, çok kazanandan çok verginin alındığı, toplu pazarlıkla belirlenen insanca bir yaşam ücreti istiyoruz.

#MESS’in sefalet teklifine ve kazanılmış haklarımıza yönelik dayatmacı tavrına karşı

METAL İşçisi, Mücadeleyi ALANLARA taşıdı!


Bursa Mudanya’da Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş işyeri önünde toplanan metal işçileri, MUDANYA İSKELE MEYDANI’nda kitlesel bir basın açıklaması düzenlendi.

Mudanya Prysmian fabrikası önünde başlayan yürüyüş İskele Meydanı’nda sona erdi.

 Merkez ve şube yöneticilerimiz, emek örgütleri, emekten yana siyasi parti temsilcileri, Bursa’da örgütlü olduğumuz Prysmian, Acel Elektrik, Asil Çelik, SCM işyerlerinden temsilci ve üyelerimizin katılımıyla düzenlenen basın açıklamasında

Metal işçileri Bursa Mudanya’da taleplerini haykırdı: #Geçinemiyoruz

 Mudanya Prysmian fabrikası önünde başlayan yürüyüşün ardından Sendikamız Genel Başkanı Özkan ATAR; İskele Meydanı’nda seslendi.

“Biz bugüne kadar yaptığımız eylemlerle, gözümüzü kırpmadan o şaltere elimiz uzanıyor. Üretimden gelen gücümüzü kullanıyoruz. Şimdi burada Bursa’da soruyorum. Birleşik Metal-İş üyeleri bu kadar mücadele ediyorken öyle yemekhanelerde tabaklara kaşık/çatal vurarak #MESS’i dize getiremezsiniz. Mücadele edilecekse; üretimden gelen gücümüzle, elimiz o şalterlere uzanmak zorundadır” dedi.